Nahoru

Jak motivovat děti k lepšímu čištění zubů?

Mléčný chrup významně ovlivňuje stav druhých zubu i to jak se jejich zdraví dále vyvine. Důležité je jít dětem příkladem a především nabourat stereotyp, aby se z čištění zubů stala pokud možno činnost, na kterou se dítě bude těšit. Začněte s čištěním společně, dítě rádo napodobuje své rodiče, proto je toto skvělý způsob, jak ho k zubní hygieně přivést.

Zpívejte mu, nebo si pusťte oblíbenou písničku

Čistit si zuby alespoň 2 minuty dítěti připadá jako nekonečná doba, proto zkuste trik “budeme si čistit zuby, dokud nedohraje písnička”. Pusťte dítěti jeho oblíbenou písničku a uvidíte, že čištění půjde hned snadněji.

V případě, že nechcete nic pouštět, určitě můžete dítěti sami zazpívat – například ‚Když jde malý bobr spát‘,  nebo něco zarecitovat, fantazii se meze nekladou.

Pomozte si knížkou

Děti milují knížky, kde se nachází spousty obrázků, proto zkuste zapátrat v knihkupectví po nějaké s tématikou čištění zubů, a myslím, že budete sami překvapení, kolik jich naleznete. Děti se tímto stylem zábavnou formou dozvědí, proč je čištění zubů tak důležité a jak na to. Možná to nakonec od kamaráda v knížce vezmou lépe a vážněji, než od nás.

Měřte čas

Děti rádi cokoliv pozorují, nebo měří. Písničku už jsme na zkrácení času doporučovali, ale co takové přesýpací hodiny? Aby si děti svou důslednost během čištění mohly sami sledovat, jsou v drogerii k sehnání přesýpací hodiny pro čištění zubů s různými dětskými motivy. Poté stačí jen otočit, a dítě fascinované sypajícím se pískem si ani nestačí všimnout, že jsou dvě minuty pryč.

Přizvěte hračku jako kamaráda

Toto ocení především ti nejmenší. Vezměte sebou na čištění zubů do koupelny také plyšového kamaráda, případně nějakého nového vyberte konkrétně jako zubního pomocníka. Koukejte na to aby měl viditelné zoubky, otevřenou tlamu a také buďte připraveni si s ním během čištění povídat, nebo věci komentovat. Dítě bude vtažené do děje a zoubky si nakonec bude rádo čistit.

Výběr zubního kartáčku a pasty

Výběr správného zubního kartáčku a pasty pro děti je stěžejní s ohledem na zdraví zubů. Dítě nicméně rozhodně ocení, pokud bude mít kartáček s obrázkem své oblíbené dětské postavičky, nebo pastu s barevným obalem.

Jděte na to pomocí techniky

Mít během čištění puštěný telefon dítě sice zabaví, nicméně může vést k nesprávnému a ledabylému vyčištění zubů. Záleží jen na Vás, ale můžete zkusit například aplikace Tooth Heroes, Odol-med3 nebo Oral-B Disney Magic

Buďte tím nejlepším vzorem

Aby se dítě naučilo správně a důkladně čistit zuby, potřebuje k tomu správný vzor a cvičení. A jelikož se malé děti snaží vše napodobovat podle rodičů, nejlépe uděláte, když si zuby budete čistit společně s nimi. Děti se často soustředí na přední zuby a na zadní zapomínají, proto je důležité jim ukázat, jak si správně vyčistit i zadní stoličky.

Máte nějaký dotaz?

Využijte naši poradnu a rychle získáte odborný názor na své otázky a problémy. Odpovíme vám na cokoliv, co vás zajímá.