Nahoru

Jak správně pečovat o rovnátka a zuby?

Jaké kroky by vaše péče o zuby měla obsahovat?

Vaše dítě se vydalo na cestu za krásným rovným úsměvem. Je ale třeba uvědomit si, že při nošení rovnátek je třeba více než kdy dříve, dbát na správnou ústní hygienu. Je nezbytné důkladně čistit zuby a samotné aparáty, k čemuž je třeba využít více pomůcek.

Samozřejmostí je klasický kartáček.

Klasický kartáček

Klasický zubní kartáček je naprostým základem v péči o zuby. Rozhodně by nikomu neměl doma chybět a děti by s ním měly být seznamovány už od útlého dětství. Do ústní péče je zahrnutý ať už rovnátka Vaše dítě nosí, nebo ne. Je důležité čistit si zuby důkladně alespoň 2-3 minuty, a to ráno a večer. V případě fixních rovnátek je vhodné čistit si zuby po každém jídle, aby se předešlo zbytečné tvorbě kazů. 

Curaprox kartáčky

Další pomůckou, která by neměla chybět je tzv. solo (jednosvazkový) kartáček.

Jednosvazkový kartáček

Jednosvazkový kartáček slouží ke snadnějšímu čištění hůře dostupných prostor, což je během léčby fixními rovnátky především okolí zámečků, drátků, nebo prostoru pod obloukem. Výhodou tohoto kartáčku je, že k použití není potřeba pasty, tím padem ho lze využít kdykoliv a kdekoliv. Důležité je ovšem se naučit správnou techniku čištění, aby kvůli nesprávné technice nedošlo k odhalení krčků a následným problémům.

Neměl by chybět ani mezizubní kartáček.

Mezizubní kartáček

Další skvělou pomůckou ať už v období léčby rovnátky, nebo ne, je mezizubní kartáček. Čištěním mezizubních prostor, k čemuž je tento pomocník určený, předcházíte mezizubním kazům a zánětům dásní. U fixních rovnátek se s ním dá také vyčistit prostor pod drátky, kde často zůstávají kousky jídla. 

Pastelové mezizubní kartáčky

Jak pečlivě jste zuby vyčistili můžete zjistit pomocí speciální tablety či roztoků sloužících na detekci zubního plaku.

Tablety či roztok na detekci zubního plaku

V případě, že není zubní plak dostatečně odstraněn, na zubech mohou vznikat bílé skvrny, počínající zubní kazy či záněty dásní. Tablety na detekci zubního plaku jsou k dostání v lékárnách. Jejich rozkousnutím dojde k zabarvení zubů a zjistíte tak, na jaká místa byste se v rámci čištění zubů měli více zaměřit.

Ústní sprcha

Další užitečnou pomůckou na našem listě může být ústní sprcha, s jejíž pomocí si můžete vypláchnout i špatně dostupná místa. Opět je nutné si techniku použití předem pořádně nastudovat a v případě dítěte s ním tuto rutinu párkrát projít, špatným zacházením by mohlo dojít k poranění.

Dobrým doplňkem jsou i čistící krystaly/tablety.

Ústní sprcha

Čistící tablety

Čistící tablety jsou velmi užitečným pomocníkem, pokud jde o důkladnější vyčištění snímacích aparátů. K dostání jsou v lékárnách, nebo drogeriích. Tabletu vložíme do sklenice s vodou, počkáme až se rozpustí a do připraveného roztoku vhodíme rovnátka. Po této proceduře rovnátka ještě mechanicky vyčistíme kartáčkem na zuby s pastou.

Tip na čištění snímacích rovnátek

Pro perfektní výsledek je možné přidat i lžičku jedlé sody.

Máte nějaký dotaz?

Využijte naši poradnu a rychle získáte odborný názor na své otázky a problémy. Odpovíme vám na cokoliv, co vás zajímá.