Nahoru

Doplňky pro život s rovnátky

V dnešní době je kladen obrovský důraz na vzhled, proto je krásný, rovný úsměv téměř nezbytností. Je ale třeba uvědomit si, že při nošení rovnátek je nutné více než kdy dříve, dbát na správnou ústní hygienu. Je potřeba důkladně čistit zuby a zámečky, k čemuž je třeba využít více pomůcek.

Klasický zubní

Kartáček by měl být známý všem, bez ohledu na to, zda rovnátka nosí či nikoliv. V případě nošení fixního aparátu je doporučováno používání klasického, nikoliv elektrického kartáčku. Aby nedocházelo k podráždění dásní, měl by mít kartáček měkké štětiny. Pacient by se měl zaměřit na čištění všech částí zubů – i vnitřní plošky zubů, které však bývají často opomíjeny.

Curaprox kartáčky

Jednosvazkový kartáček

Jednosvazkovým kartáčkem se lze dostat na místa, která jsou pro klasický zubní kartáček hůře dostupná – jak k samotným zámečkům a jejich okolí, tak prostoru pod obloukem, pružinami atd. Tento kartáček se používá bez pasty, takže nejste ničím limitováni a použít jej můžete kdekoliv a kdykoliv.

Doplňky pro život s rovnátky - Jednosvazkový kartáček

Mezizubní kartáček

Mezizubní kartáček je využíván k čištění mezizubních prostor, ale také k čištění pod drátkem fixních aparátů. Jeho použitím předcházíte vzniku kazů v mezizubních prostorech nebo zánětů dásní.

Pastelové mezizubní kartáčky

Tablety či roztok na detekci zubního plaku

V případě, že není zubní plak dostatečně odstraněn, na zubech hrozí vznik bílých skvrn, počínajících zubních kazů či zánětů dásní. Rozkousnutím tablety dojde k zabarvení a zjistíte tak, na která místa byste se z hlediska čištění měli důkladněji zaměřit. K dostání jsou tyto tablety na detekci zubního plaku v lékárnách, případně v některých zubařských ordinacích.

Ústní sprcha

Další pomůckou, která je v rámci ústní hygieny velmi užitečná a rozhodně není na škodu jí do naší rutiny zahrnout, je ústní sprcha. Díky ní si sami můžete vypláchnout všechna místa v ústní dutině a to i včetně těch špatně dostupných.

Ústní sprcha

Čistící tablety

Čistící tablety podpoří důkladné vyčištění snímacích rovnátek. Pokud totiž čištění snímacích rovnátek nevěnujeme dostatečnou pozornost, usazují se nám na nich bakterie  a mohou nám zažloutnout. 

Jak na to? Tabletu či krystal přidáme do sklenice s vodou, necháme rozpustit a do tohoto roztoku vložíme rovnátka.

Tip na čištění snímacích rovnátek

Pro perfektní výsledek je možné přidat do vody i lžičku jedlé sody.

Další příslušenství pro rovnátka

Chrániče rovnátek

Chrániče rovnátek jsou vhodné jako ochrana především při kontaktních sportech.

Vosk na rovnátka

V některých případech může při nošení klasických kovových rovnátek docházet k odření a otlakům dutiny ústní. K vyřešení tohoto problému jsou na trhu vosky, které chrání vaše rty, dásně i tváře. Vosk se přilepí na aparát v místech, ve kterých dochází k dráždění a před čištěním zubů se sundává.

Pouzdro na rovnátka

Nezbytnou součástí snímacích rovnátek bývá samozřejmě pouzdro. V případě potřeby sundání do něj rovnátka vložíme. Navíc si pouzdro můžete vyzdobit podle svého gusta! 

Žvýkací válečky

V případě snímacích rovnátek mnozí ocení žvýkací válečky. Pokud dlaha úplně nedoléhá na zuby, je nutno použít žvýkací válečky. Nedostatečně dolehlé dlahy nebudou správně fungovat. Dlahy se nasadí a na několika místech se poté zakousne do válečku.

Máte nějaký dotaz?

Využijte naši poradnu a rychle získáte odborný názor na své otázky a problémy. Odpovíme vám na cokoliv, co vás zajímá.