Nahoru

Nasazování rovnátek a nošení den/noc

Jak je to s nošením snímacích aparátů?

Důležité je intervaly, během kterých rovnátka nosíte, nezkracovat a hlavně na ně nezapomínat. Celá léčba by se tím mohla výrazně zpomalit.

Nejdůležitějším aspektem je nezanedbávat nošení snímacích aparátů, a především nezkracovat dobu, během které máme rovnátka nasazená. Mohlo by totiž vést k celkovému zpomalení léčby a jejího výsledku.

Pro požadovaný výsledek léčby je nutné nosit klasická snímací rovnátka po celou noc a případně i během dne, když je na to prostor. Doba nošení by měla během jednoho dne činit alespoň 12 hodin.

U fóliových rovnátek je doporučená doba nošení podstatně delší, a to 22 hodin denně. Denní doba nošení u neviditelných rovnátek se liší od těch klasických snímacích především proto, že snímací rovnátka se používají na předléčení, nebo naopak udržení výsledku rovnátek. Naproti tomu neviditelná rovnátka  zajišťují plnou léčbu, a čím poctivěji rovnátka nosíte, tím rychlejší a lepší výsledek budete mít. Neviditelná rovnátka se vyndávají například před jídlem, jinak by je měl pacient nosit téměř pořád, právě kvůli kýženému výsledku léčby.

Neviditelná rovnátka v krabičce

Dobu nošení rovnátek je třeba dodržovat!

Dodržování doby nošení rovnátek je stěžejní právě, kvůli efektu léčby a finálnímu výsledku. Málo častým nošením tak ublížíte sami sobě a léčba se může výrazně prodloužit.

Čištění rovnátek

Rovnátka by se měla čistit minimálně dvakrát za den a to nejlépe ráno a večer. Jedním ze způsobů je rovnátko čistit pomocí kartáčku a zubní pasty (jak zvolit správný kartáček naleznete ZDE). Užitečným doplňkem mohou být také čistící tablety. I přesto je ovšem potřebné rovnátka poté mechanicky vyčistit.

Tip na čistění: Skvěle poslouží směs jedlé sody, vody a čistících tablet. Nezapomeňte nakonec dlahy mechanicky vyčistit.

Tipy na čištění rovnátek

Pravidelné kontroly

Kontroly rovnátek jsou nezbytné pravidelně každých 6-9 týdnů, pokud ortodontista neurčí jinak.

Jak aparát uchovávat?

V čase, kdy rovnátka nenosíte, jsou uchovávána v krabičce, která je opatřena větracími otvory. Aparát je chráněn krabičkou před poškozením. Nutnost je ovšem krabičku pravidelně čistit, kvůli výskytu bakterií.

Máte nějaký dotaz?

Využijte naši poradnu a rychle získáte odborný názor na své otázky a problémy. Odpovíme vám na cokoliv, co vás zajímá.