Nahoru

Nasazování rovnátek a nošení den/noc

Jak je to s nošením snímacích aparátů?

Důležité je intervaly, během kterých rovnátka nosíte, nezkracovat a hlavně na ně nezapomínat. Celá léčba by se tím mohla výrazně zpomalit.

Nejdůležitějším aspektem je nezanedbávat nošení snímacích aparátů, a především nezkracovat dobu, během které máme rovnátka nasazená. Mohlo by totiž vést k celkovému zpomalení léčby a jejího výsledku.

Pro požadovaný výsledek léčby je nutné nosit klasická snímací rovnátka po celou noc a případně i během dne, když je na to prostor. Doba nošení by měla během jednoho dne činit alespoň 12 hodin.

U fóliových rovnátek(Spark, Invisalign) je doporučená doba nošení podstatně delší, a to 22 hodin denně. Denní doba nošení u neviditelných rovnátek se liší od těch klasických snímacích především proto, že snímací rovnátka se používají na předléčení, nebo naopak udržení výsledku rovnátek. Naproti tomu neviditelná rovnátka  zajišťují plnou léčbu, a čím poctivěji rovnátka nosíte, tím rychlejší a lepší výsledek budete mít. Neviditelná rovnátka se vyndávají například před jídlem, jinak by je měl pacient nosit téměř pořád, právě kvůli kýženému výsledku léčby.

Separator

Dobu nošení rovnátek je třeba dodržovat!

Dodržování doby nošení rovnátek je stěžejní právě, kvůli efektu léčby a finálnímu výsledku. Málo častým nošením tak ublížíte sami sobě a léčba se může výrazně prodloužit.

Čištění rovnátek

Rovnátka by se měla čistit minimálně dvakrát za den a to nejlépe ráno a večer. Jedním ze způsobů je rovnátko čistit pomocí kartáčku a zubní pasty. Užitečným doplňkem mohou být také čistící tablety. I přesto je ovšem potřebné rovnátka poté mechanicky vyčistit.

Tip na čistění: Skvěle poslouží směs jedlé sody, vody a čistících tablet. Nezapomeňte nakonec dlahy mechanicky vyčistit.

Pravidelné kontroly

Kontroly rovnátek jsou nezbytné pravidelně každých 6-9 týdnů, pokud ortodontista neurčí jinak.

Jak aparát uchovávat?

V čase, kdy rovnátka nenosíte, jsou uchovávána v krabičce, která je opatřena větracími otvory. Aparát je chráněn krabičkou před poškozením. Nutnost je ovšem krabičku pravidelně čistit, kvůli výskytu bakterií.

Máte nějaký dotaz?

Využijte naši poradnu a rychle získáte odborný názor na své otázky a problémy. Odpovíme vám na cokoliv, co vás zajímá.