Nahoru

Jak naučit dítě nebát se zubního lékaře

Přinášíme vám několik tipů, jak dětem návštěvu u zubaře ulehčit a překonat případný strach.

Návštěva zubního lékaře zrovna nepatří mezi naše nejoblíbenější činnosti. A co teprve u dětí, u kterých strach z lékařů není nic výjimečného. Děti by však měli chodit k zubnímu lékaři dvakrát do roka. Jejich zoubky tak budou zdravé, a navíc se naučí zvyky, které přispějí ke správné ústní hygieně. Správná péče totiž zabraňuje vzniku většiny zubních kazů, díky čemu se z pravidelných návštěv zubaře může stát pouze společenská záležitost. Přinášíme vám několik tipů, jak dětem tuto návštěvu ulehčit a překonat případný strach.

Brzká návštěva

Čím dříve začnete navštěvovat zubního lékaře, tím lépe. Seznámí se tak s lékařem a pozná prostředí jeho ordinace v době, kdy nebude zapotřebí ničeho jiného než bezbolestného zkontrolování růstu chrupu. Dítě si tak nebude návštěvu automaticky spojovat s nepříjemnými pocity či bolestí. První zkušenosti jsou u dětí mnohdy nejdůležitější. Neměli byste tak odkládat návštěvu zubaře až do chvíle, kdy bude mít dítě nějaký problém. První návštěva by se tak měla načasovat poté, co již začaly vycházet první zoubky.

Hra na zubaře

Před plánovanou kontrolou si na zubaře zahrajte doma. Můžete tak být zubař, který dítěti spočítá zoubky, posvítí mu do úst, vyzkoušet i zrcátko. Potom můžete nechat dítě, aby si s vámi tuto roli vyměnilo. Existuje také celá řada nejrůznějších her, které dítěti zábavnou formou ukážou, co se u zubaře odehrává.

Říkejte vždy pravdu

Velmi důležité je jednat s dítětem na rovinu. Rozhodně není správné mu jakkoli lhát. Vždy předem říkejte, co se bude dít. Pokud ho například čeká pouze kontrola, můžete ho uklidnit tím, že ho to nebude bolet. Pokud víte, že dítě čeká vrtání nebo trhání zubu, měli byste jej na tuto situaci být připravit, aby ji snáze zvládlo. Mějte na paměti, že pokud dětem něco zatajíme, rozhodně jim nepomůžeme bát se zákroku méně.

Společná kontrola nemusí být dobrý nápad

Rodiče častou berou své potomky s sebou, když mají přijít na kontrolu sami. To však nemusí být dobrý nápad vzhledem k tomu, že dítě může vnímat váš strach a také ho mohou vystrašit výroky lékaře ohledně případných zákroků.

Nepříjemnosti

Měli byste rovněž připravit na to, že vás jisté nepříjemnosti stejně mohou čekat. Vždy se snažte být klidní a vlídní. Je totiž zcela normální, že malé dítě může u zubaře plakat, všelijak se kroutit a nechtít se nechat vyšetřit od nějakého cizího člověka. Zachovejte však klid a pamatujte, že zubař a jeho pracovníci jsou na práci s dětmi zvyklí a podobné výlevy už zažili.

Preventivní prohlídky však určitě nevynechávejte. Díky kontrolním vyšetřením zubů a dásní předejdete závažnějším problémům a své dítě naučíte, že návštěva u zubaře je důležitá pro jejich zoubky.

Máte nějaký dotaz?

Využijte naši poradnu a rychle získáte odborný názor na své otázky a problémy. Odpovíme vám na cokoliv, co vás zajímá.