Nahoru

Jak čistit zuby s rovnátky

Víte, jak důležité je správně si čistit a používat zubní nit, když nosíte rovnátka – ale jaký je nejlepší způsob, jak to udělat?

Víte, jak důležité je správně si čistit a používat zubní nit, když nosíte rovnátka – ale jaký je nejlepší způsob, jak to udělat?

Účinný může být buď kartáček s měkkými štětinami, nebo dvouúrovňový kartáček (ten, který má kratší štětiny uprostřed a delší na okrajích). Pečlivě vybraný elektrický zubní kartáček může fungovat stejně dobře. Ujistěte se však, že je elektrický kartáček nastaven na mírnou úroveň výkonu.

Zubní pastu s fluoridem byste měli čistit nejméně dvakrát denně (nejlépe po jídle), pokaždé alespoň dvě minuty. Nezapomeňte vyčistit všechny povrchy zubů: přední, zadní a také žvýkací povrchy. Buďte obzvláště opatrní při čištění oblastí mezi dráty a zuby a mezi držáky a dásněmi – tam se mohou kousky jídla snadno zachytit.

Zde je doporučená technika čištění: Začněte u předních ploch, přiložte špičky štětin naplocho k zubům a malými krouživými pohyby je jemně vyleštěte. V oblastech mezi rovnátky a dásněmi nakloňte kartáček směrem k linii dásní (dolů u spodních zubů, nahoru u horních) a přitom držte kruhové pohyby. Dále přejděte na žvýkací povrchy horních a dolních zubů pomocí pevného pohybu tam a zpět. Nakonec skončete opatrným kartáčováním zadních ploch zubů stejným způsobem jako předními povrchy.

Zubní nit a rovnátka

Aby byly vaše zuby a dásně čisté a zdravé, je třeba používat alespoň jednou denně nit. Jak ale dostanete nit pod oblouk vašich rovnátek? S pomocí nitě to není tak těžké. Jeden konec nitě protáhnete pod drátkem rovnátek a dále stačí pouze uchopit nit na obou koncích a posouvat s ní nahoru a dolů. Nakonec ji vytáhněte a použijte novou část nitě pro další oblast.

Speciální čistící produkty

Pokud máte potíže s čištěním oblastí poblíž držáků a vodičů, mohou vám pomoci některé speciální nástroje. Jedním z nich je mezizubní kartáček. Má méně štětin, které se lépe dostanou mezi mezery pod dráty a kolem pásů a držáků. 

Dalším speciálním čistícím nástrojem je ústní irigátor nebo „vodní pumpa“. Toto zařízení střílí na zuby malý proud tlakové vody, což může pomoci uvolnit kousky jídla, které se zachytí v zákoutích. I když se ústní sprcha snadno používá, není náhradou zubního kartáčku nebo dentální nitě, ale pokud je používán společně se správnými technikami čištění a používáním nitě, může být velmi účinný.

Máte nějaký dotaz?

Využijte naši poradnu a rychle získáte odborný názor na své otázky a problémy. Odpovíme vám na cokoliv, co vás zajímá.