Nahoru

Rovnátka v dospělosti? Nic, za co byste se měli stydět

Rovnátka v dospělosti? Nic, za co byste se měli stydět

Jistě existuje nespočet dobrých důvodů, proč jste si jako dítě či teenager rovnátka nepořídili. Ekonomické důvody, stud, obava z bolesti… Teď, s příchodem moderních technologií a způsobů, jak zuby narovnat, jste se možná rozhodli, že je ten správný čas si zuby narovnat, ale říkáte si: “Vždyť jsem na rovnátka příliš starý/á!” Hned na úvod vám povíme, že věk rozhodně není překážkou pro pořízení rovnátek. Pojďme se ale na obvyklé obavy dospělých podívat blíže.

5 nejčastějších obav ohledně rovnátek v dospělosti

  • Jsem na rovnátka příliš starý a léčba už nebude tak účinná.
  • Když si je pořídím teď, v 50 letech, bude to pro mě znamenat několikaletou léčbu.
  • Po léčbě se zuby stejně vrátí do původní – křivé – polohy. 
  • S rovnátky budu ve svém věku vypadat v práci neprofesionálně. Rovnátka dospělí nenosí.
  • Neviditelná rovnátka zní skvěle, ale určitě budu muset nosit fixní rovnátka. Sundavací rovnátka v dospělosti přece neexistují.

Pojďme si všechny obavy rozebrat.

Na rovnátka nejste nikdy staří

Rovnátka pro dospělé nefungují nijak jinak než rovnátka pro děti. Síly, které rovnátka na vaše zuby působí, jsou stejně účinné v 10 i v 50 letech. Nepopíráme, že má léčba v době, kdy čelist ještě roste, své výhody. To však neznamená, že rovnátka ve 30, 40 nebo dokonce 50 letech nemají smysl. Dokáží řešit estetické i složitější ortodontické problémy, jako jsou stěsnané zuby, rozestupy, předkus, nebo recidivu po předchozí ortodontické léčbě.

Pořízení rovnátek v dospělosti neznamená několikaletou léčbu

Faktem je, že když si pořídí rovnátka dospělí, mohou mít někdy i rychlejší výsledky než dospívající. Velkou část úspěchu každé léčby totiž tvoří dodržování léčebných postupů

Navíc se ortodoncie jako oblast zdravotnictví neustále vyvíjí. Techniky, aparáty a technologie jsou nyní pokročilejší než před několika lety, což může znamenat, že s rovnátky strávíte méně času i trápení – a to i v případě, že se rozhodnete pro fixní rovnátka, a ne snímací rovnátka v dospělosti.

Široký úsměv děvčete s rovnátky

Ne, zuby se po léčbě nevrátí do původní polohy…

pokud budete dodržovat pokyny ortodontisty. Udržení výsledků po ortodontické léčbě vyžaduje nošení rovnátek na noc i v dospělosti. To pomáhá udržet zuby v jejich nové poloze, ať už jste dospívající, nebo padesátník. A to ať se rozhodnete pro fixní kovová či neviditelná.

Brzdí vás od jejich pořízení v dospělosti cena rovnátek? Mnohé ortodontické ordinace nabízí rovnátka na splátky a pojišťovny, byť to nejsou závratné částky, také jednorázově přispívají na ortodontické služby.

Rovnátka nijak neohrozí vaši kariéru

A to i když je vystupování na veřejnosti vaším denním chlebem. Díky dnešní široké nabídce diskrétních rovnátek si nikdo nemusí všimnout, že právě podstupujete ortodontickou léčbu. Neviditelná rovnátka jsou skvělou volbou, protože si je na důležité události můžete jednoduše vyjmout z úst.

Kromě toho kvalitní práce, komunikační dovednosti a sebedůvěra jsou klíčové aspekty profesionality, které nejsou ovlivněny žádnými rovnátky. A k tomu všemu se společenské vnímání rovnátek v posledních letech výrazně změnilo. Dnes je nošení rovnátek běžné nejen u dětí a teenagerů, ale i u dospělých. V mnoha profesních kruzích je chápáno jako krok k zlepšení zdraví a sebeúcty.

I v dospělosti můžete sáhnout po neviditelných rovnátkách

Fixní rovnátka nejsou v dospělosti jedinou možností. Můžete si vybrat takový typ léčby, který vám vyhovuje a na kterém se shodnete se svým zubním lékařem či ortodontistou. I nejpohodlnější a nejmodernější dostupná léčba – neviditelná rovnátka – není určena jen pro mladé.

 

Tip: Přečtěte si naše srovnání, která rovnátka jsou pro vás nejlepší.

Máte nějaký dotaz?

Využijte naši poradnu a rychle získáte odborný názor na své otázky a problémy. Odpovíme vám na cokoliv, co vás zajímá.