Nahoru

Hlavní hrdinové zdravých zubů: Vitamíny a doplňky stravy

Zdraví našich zubů má na svědomí genetika, ale také to, jak o ně pečujeme a jestli jim dodáváme potřebnou výživu. V tomto článku vám představíme několik důležitých doplňků stravy, vitamínů a minerálů, na které byste rozhodně neměli zapomínat. 

Vitamin C – Superhrdina proti zánětům

Vitamin C je jako superhrdina, který bojuje proti zánětům a podporuje zdraví dásní. Kde ho můžeme najít? V pomerančích, jahodách, kiwi nebo brokolici! Pokud budete tyto potraviny konzumovat, zajistíte lepší zdraví dásní a tím ni nižší riziko výskytu kazu. 

Vitamin D – Strážce kostí a zubů

Vitamin D je jako malý strážce, který pečuje o kosti a zuby. Bez něj by se vaše zuby mohly oslabit. Kde ho najdete? Nejlepším zdrojem je sluneční svit! Najdete jej ale i v potravinách jako je losos, tuňák a vejce! Vitamínu D má ale většina z nás nedostatek. Proto se nebojte ho suplementovat.

Vápník – Stavitel silných zubů

Vápník je základním stavebním prvkem, který buduje silné zuby. Kde ho můžeme najít? V mléce, jogurtu, sýrech, máku, sóje a třeba i v mandlích! 

S vápníkem si výborně rozumí také vitamín K2, který pomáhá s jeho správným vstřebáním. Najdete ho například v mléčných výrobcích nebo kvašené zelenině. 

Doplňky stravy jsou skvělým pomocníkem pro zdraví vašich zubů, pokud některé vitamíny nezvládnete získat z běžných potravin. Nejdůležitější je ale pestrá a vyvážená strava, která obsahuje všechny živiny a je plná vitamínů a minerálů. 

Stejně tak je zásadní správná péče, pravidelné čištění zubů, využívání zubní niti, mezizubních kartáčků a ústný vody. A v neposlední řadě pravidelné návštěvy zubaře.

Máte nějaký dotaz?

Využijte naši poradnu a rychle získáte odborný názor na své otázky a problémy. Odpovíme vám na cokoliv, co vás zajímá.